-A A +A

Ödünç Verme Birimi


Kütüphane, Üniversite'nin akademik programlarını desteklemeyi, akademik ve idari personel ile öğrencilerin bilgi ihtiyacını karşılamayı ve diğer kurumlarla ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliği yapmayı amaçlar.

Ödünç Verme Birimi Kütüphane'nin giriş katında yer almaktadır.

Kütüphane'nin birinci, ikinci ve üçüncü katlarında bulunan kitap koleksiyonundaki kitapların ödünç verme ve iade alma işlemleri, uzun süreli ödünç verme bankosundan yapılmaktadır.

Bu bağlamda, Ödünç Verme Birimi’nin temel görev ve sorumlulukları aşağıda belirtilmektedir:

Uzun Süreli Ödünç Verme: Uzun süreli kitap ödünç verilen yerdir. Bunun yanısıra yeni kullanıcı alanı açma, süre uzatma, üyelik, ilişik kesme ve protokol ile ilgili işlemler de bu bankoda yürütülmektedir.

Sorularınız için (+90.312)210 27 85 numaralı telefonu arayabilir ya da bize e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz.

Kısa Süreli Ödünç Verme

Rezerv koleksiyonunda yer alan ders kitaplarının ödünç verme ve iade alma işlemleri kısa süreli ödünç verme bankosundan yapılmaktadır. Akademik personelin doldurduğu Kısa Süreli Ödünç Verme Koleksiyonuna Kitap Ekleme ve Çıkarma Formu’na göre  Rezerv koleksiyonuna kitap dahil edilir ya da çıkarılır.

Sorularınız için (+90.312)210 27 84 numaralı telefonu arayabilir ya da bize e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz.

Üniversitelerarası Ödünç Verme: Kütüphanelerarası ödünç verme hizmeti, akademik çalışmaları desteklemek amacıyla sunulan bir hizmettir. Kullanıcılar bu sayede diğer kütüphanelerin bilgi kaynaklarından yararlanabilir. 

Kurumlararası Ödünç Verme: ODTÜ Kütüphanesi ile kamu ve özel kuruluş kütüphanelerinin işbirliği çerçevesinde akademik çalışmaları desteklemek amacıyla sunulan bir ödünç verme hizmetidir.

Kayıp Kitap İşlemleri: Bilgi kaynaklarının kaybedilmesi ya da zarar verilmesi durumunda, kullanıcıların, en kısa sürede, bizzat Ödünç Verme Bankosuna başvurmaları gerekmektedir.

Karel :Ödünç verme bankosundan 3 saat süre ile ödünç verilir.

Kiosk Makinesi: Kullanıcıların kendi kendilerine ödünç kitap alma ve iade etme işlemlerini sağlar.