-A A +A

Yerleşke Dışından Erişim

Yerleşke dışından Kütüphane’nin üye olduğu kaynaklara sadece ODTÜ mensupları ve öğrencileri erişebilir. Erişim iki yoldan biriyle sağlanabilir:

1. Uzaktan erişim sistemi ile elektronik koleksiyonlara erişim : Kütüphane’nin web sayfasından yaptığınız tarama sonucunda erişmek istediğiniz elektronik bilgi kaynağının adını tıkladığınızda açılan “Off Campus Access Login” formunu, METU-Mail kullanıcı adı ve şifrenizle doldurunuz. Bu işlemi, tarayıcıyı kapatmadığınız sürece bir kere yapmış olmanız yeterlidir; diğer kaynaklar için ayrıca giriş yapmanız gerekmez. 

Sorularınız için lib-hot-line@metu.edu.tr adresine mesaj gönderebilirsiniz. 

Not 1: Kütüphane hesabı olmayan kullanıcılarımızın ODTÜ kimlikleri ile kütüphaneye gelerek ödünç verme bankosunda kimliklerini sisteme kayıt ettirmeleri gerekmektedir.

Not 2: Veritabanlarına buradan erişebilirsiniz.

2. VPN hizmeti ile erişim :  VPN hizmetini kullanarak kütüphanemizin elektronik koleksiyonuna erişebilirsiniz. Bunun için önce, kullandığınız cihaza göre VPN ayarlarını yapınız. 

Sorularınız için hotline@metu.edu.tr adresine mesaj gönderebilirsiniz. 

Önemli Uyarı: VPN üzerinden bağlanan kullanıcıların bağlantı hızı, kullanıcı başına 8 Mbps’tir. Bu nedenle VPN bağlantısına ihtiyacınız kalmadığında VPN bağlantınızı sonlandırmanızı öneririz.