-A A +A

Engelli Kullanıcılar için

Kütüphane hizmetleri tüm kullanıcıların gereksinimleri düşünülerek verilmeye çalışılmaktadır. Bu doğrultuda bedensel engelli kullanıcılar için verilmekte olan hizmetler aşağıda sıralanmaktadır.

Kütüphaneciler engelli kullanıcılara kaynaklara erişim konusunda yardımcı olmakta ve yönlendirmelerde bulunmaktadır. İşitme engelli kullanıcılarımızın, Kütüphane kapanacağı zaman özel olarak bilgilendirilmek için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı’na kişisel olarak başvurmaları gerekmektedir.

Fiziksel erişim:

Girişler döner kapıdan yapılmakla birlikte; engelli kullanıcılar iki döner kapı arasında bulunan ve akıllı kartla açılan kapıyı kullanabilirler. Engelli kullanıcıların bu kapıdan giriş yapabilmek için libhelp@metu.edu.tr adresine e-posta göndermeleri gerekmektedir. Engelli kullanıcılarımız asansörden yararlanabilirler. Ortopedik engelli ziyaretçilerimiz Kütüphane'nin giriş katındaki tuvaletleri kullanabilirler.

Kat Planları:

Kat krokilerini görmek için aşağıdaki bağlantıları tıklayınız.

Zemin Kat
Birinci Kat
İkinci Kat
Üçüncü Kat

Görme engelliler için hizmetler:

  • Kütüphane ana binasının zemin katında yer alan Kısa Süreli Ödünç Verme (Rezerv) bölümünde görme engelliler için kabartma yazı monitörü bulunmaktadır. Kabartma yazı monitörü, bilgisayarınıza küçültülmüş ve elle dokunulabilir bir arayüz sağlamaktadır. JAWS gibi ekran erişimini mümkün kılan yazılımlarla birlikte kullanılabilen bu monitör 1 hafta süre ile ödünç alınabilir. Monitörle birlikte basılı ve kabartma yazılı kullanım kılavuzları da sağlanmaktadır. Kılavuzun elektronik kopyasına kütüphane kataloğu üzerinden erişilebilir.
  • Kütüphane'nin Zemin Katında bulunan Fotokopi Ofisi tarafından kullanıcılarımıza tarama hizmeti verilmektedir. Ders notları ve koleksiyonda bulunan diğer basılı bilgi kaynaklarının istenen bölümleri telif hakları çerçevesinde taratılabilmektedir.

Kütüphane'nin Rezerv Birimi'nde Engelsiz ODTÜ Topluluğu tarafından kullanılan özel bir çalışma odası bulunmaktadır. Topluluğun detaylarına www.eot.metu.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

Öneri ve istekleriniz:

libhelp@metu.edu.tr adresinden ya da
• (+90.312)210 71 84 numaralı telefonu arayarak bize iletebilirsiniz.
• ODTÜ’de engellilere verilen destekle ilgili detaylı bilgi için www.engelsiz.metu.edu.tr adresine bağlanabilirsiniz.