-A A +A

Hizmetler > Kablosuz İnternet

ODTÜ 'de Kablosuz Ağ Kullanımı

Kampus içerisinde iki kablosuz ağ bağlantısı vardır. Bunlardan birisi ng2k (network grubu 2000 senesi kısaltması anlamındadır) ağıdır. Kullanıcılar, bu kablosuz ağı kullanmadan önce, kablosuz ağ arayüzlerinin MAC adreslerini http://netregister.metu.edu.tr adresinde kayıt ettirmeleri gerekmektedir. Kayıt sonrasında bilgisayarı kapatıp açarak ağı kullanmaya başlayabilirler.

Diğer kablosuz ağ bağlantısı olan eduroam, kurumlararası kablosuz ağ dolaşımı sağlamaktadır. Bu ağ ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://eduroam.metu.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

Kablosuz ağa bağlanmak için fiziksel arayüzü olmayan kullanıcılar, Kütüphane’den ve Kültür ve Kongre Merkezi'nden harici kablosuz ağ kartlarından kimlik karşılığı ödünç alabilirler. Bu kartlar daha önceden kimlik doğrulama sistemine tanıtıldığı için http://netregister.metu.edu.tr adresinde sisteme tanıtılmaları gerekmemektedir.

ODTÜ'de ziyaretçi olarak bulunan kullanıcılar Misafirhane, Kütüphane ve Kültür ve Kongre Merkezi'nde MAC adreslerini ve kimlik bilgilerini kayıt ettirerek kablosuz ağdan geçici bir süre için yararlanabilirler.

ODTÜ BİDB Ağ Grubu tarafından hazırlanan ve CISN haber bülteninde yayımlanan güncel kablosuz ağ makalesine bu adresten erişebilirsiniz.

Güncel kablosuz ağ kapsama bölgelerine http://harita.odtu.edu.tr adresinden erişebilirsiniz.

ODTÜ Kablosuz Ağına Bağlanmak için Pratik Rehberler