-A A +A

Konumlar

odtulibrary

Konumlar

Kütüphane kataloğunun “Location” alanında yer alan koleksiyon ve yer bilgileri ile bu kaynakların kullanım kuralları şöyledir: 

ML Book Collection
 kaynağın genel koleksiyonda yer aldığını gösterir. Genel koleksiyon kitapları Kütüphane’nin 1.Kat (A Blok), 2. ve 3. katlarında yer alır. Bu koleksiyonda bulunan kitaplar uzun süreli ödünç verilir.

ML Rare Collection kaynağın B Blok 3. kattaki Nadir Eserler bölümünde bulunduğunu gösterir. Bu kaynaklar ödünç verilmez ancak bir bölümünün fotoğrafı çekilebilir.  

ML Journals 
kaynağın süreli yayınlar koleksiyonunda yer aldığını gösterir. Süreli yayınlar B Blok 1. katta bulunur. Güncel Dergi Rafları’nda bulunan süreli yayınlar ödünç verilmez ancak bu yayınlardan makale fotokopisi çektirilebilir. Ciltli Dergi Rafları’nda ve arşiv binasında bulunan süreli yayınlar ise sadece yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile akademik personele 7 gün süre ile ödünç verilir. 2012 ve daha önceki yıllarda yayımlanmış olanlar için Kütüphane’nin Web sayfasında bulunan “Formlar” başlığı altındaki “Dergiler İçin Depo İstek Formu”nun doldurulması gerekmektedir.

Reference Collection (Entrance)
 kaynağın zemin kattaki Referans Salonu’nda bulunduğunu gösterir. Bu kaynaklar ödünç verilmez ancak bir bölümünün fotokopisi çektirilebilir.

METU Theses kaynağın zemin kattaki Referans Salonu’ndan talep edilebileceğini gösterir. Tezler ödünç verilmez; eğer yazarının izni varsa fotokopisi çektirilebilir ya da elektronik versiyonuna erişilebilir. Tezleri Kütüphane’nin web sayfasında bulunan “Formlar” başlığı altındaki “Tez Depo İstek Formu” doldurularak talep edebilirsiniz.

ML Kasım Gülek Collection Kasım Gülek adına Kasım Gülek Ailesi tarafından bağışlanan kitaplardan oluşmaktadır. Bazı kitaplarının tarihlerinin 19. Yüzyıla kadar dayandığı bu koleksiyon, özellikle tarih ve ekonomi alanı olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yayınlanmış farklı konuları kapsamaktadır. Bu koleksiyon kapsamında yer alan kitaplar, zemin katta bulunan Kasım Gülek Salonunda incelenebilmekte ve bu salon dışına çıkartılmasına izin verilmemektedir.

Circulation Desk (Entrance) kaynağın Kütüphane girişindeki Uzun Süreli Ödünç Verme Bankosu yani DESK’te bulunduğunu gösterir. Bu kaynaklar 3 gün süre ile ödünç verilir. 

ML Reserve Collection
 kaynağın zemin kattaki Rezerv bölümünde bulunduğunu gösterir. Bu kaynaklar kısa süreli ödünç verilir (saatlik / günlük). 

Book Stacks Collection
 kaynağın depoda bulunduğunu gösterir. Bu kitaplardan, Kütüphane’nin Web sayfasında bulunan “Formlar” başlığı altındaki “Kitaplar İçin Depo İstek Formu” doldurularak yararlanılabilir. Depoda bulunan kitaplar uzun süreli ödünç verilir. 

ML Project
 kaynağın Üniversitemizde yürütülmekte olan bir projede kullanılmakta olduğunu gösterir. “Location” alanındaki bu notla birlikte “Status” alanında kitabın iade edilmesi gereken tarih de görünmektedir. Bu kitaplar iade edildiğinde genel koleksiyona dahil edilir ve “Location” alanında “ML Book Collection” notu görünmeye başlar. 

METU Legal Counselor
 kaynağın ODTÜ Hukuk Müşavirliği’nde bulunduğu bilgisini verir. Katalog kaydındaki “Status” alanında bu kaynağın iade edileceği tarih bilgisi yer alır. Bu kitaplar iade edildiğinde genel koleksiyona dahil edilir ve “Location” alanında “ML Book Collection” notu görünmeye başlar. Kitaplar ancak bu not göründükten sonra ödünç alınabilir. 

Muhan Soysal FEAS New Building
 kaynağın, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yeni binasında yer alan Muhan Soysal Kütüphanesi’nde bulunduğunu gösterir. Bu koleksiyonda yer alan kitapların bir bölümü uzun, bir bölümü ise kısa süreli ödünç verilir. Ayrıntılı bilgi için lütfen (+90.312)210 30 52 numaralı telefonu arayınız.

EDC FEAS New Building
 kaynağın İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yeni binasında yer alan Avrupa Dokümantasyon Merkezi’nde bulunduğunu gösterir. Bu kaynaklar ödünç verilmez ancak bir bölümünün fotokopisi çektirilebilir. Ayrıntılı bilgi için
ADM Web sayfasını ziyaret edebilir veya (+90.312)210 36 29 numaralı telefonu arayabilirsiniz.   

Marine Science Ins. (Erdemli/Mersin)
 kaynağın Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde bulunduğunu gösterir. Deniz Bilimleri Enstitüsü Mersin’de bulunmaktadır. 

NCC
 kaynağın Güzelyurt’taki Kuzey Kıbrıs Kampus Kütüphanesi’nde bulunduğunu gösterir. Ayrıntılı bilgi için 
KKK Web sayfasını ziyaret edebilir veya (+90.392)661 20 81 / (+90.392)661 20 82 numaralı telefonları arayabilirsiniz.